Aylık arşivler: Mayıs 2018

Evde Kimin Sözü Geçmeli

Aşk evlilikle taçlanır. Evlilik öncesi sen benim hayatımın anlamısın, sensiz yaşayamam, sen benim yaşam merkezimsin sözleri evlendikten sonra değişmeye başlar. Bütün önemli işlere artık tek başına karar verilir. Eşe danışarak iş yapmak kişinin imajını zedeler. Ben layt erkek miyim sözleri ile kişi tek başına karar vermenin ne kadar doğru olduğuna dem vurur.

Evde çiftler arasında yaşanan gerginliklerin ve kavgaların temel nedeni çiftlerin başına buyruk hareket etmesidir. Fikri alınmayan taraf kendini değersiz ve önemsiz hissetmeye başlar. Yavaş yavaş içinden isyan bayraklarını çekmeye hazırlanır. Bu yüzden kararlar birlikte alınmalıdır.

Evde kimin sözü geçmeli sorusuna verilecek en güzel cevap evde en olgun kim düşünüyorsa onun sözü geçmelidir olacaktır. Bir insanın her konuda olgun düşünmesi beklenemez. Bu yüzden karşı tarafın fikri mutlaka alınmalıdır. Mutlaka tecrübeli ve deneyimli kişilerin fikri alınmalıdır. İstişare yapılmadan alınan her karar sonunda pişmanlıkların kapısını açar.

Eşinizi mutlu ve onure etmenin en güzel yolu onu önemsediğinizi ona hissettirmektir. Bunu sağlamanın en güzel yolu da hayata ilişkin alınan kararlara onu da ortak etmenizdir. Böylece olumsuz bir durumda size yüklenmesini engellemiş olursunuz. Ben böyle olacağını sana önceden söylemiştim, benim fikrimi almazsan böyle olur söylenmelerinin de önüne geçmiş olursunuz. Her konuda olmasa da alınan kararların iki tarafı da etkileyeceği durumlarda karşılıklı konuşup anlaşarak karara varmak en doğru adım olacaktır.

Eşlerin Birbirini Tamamlaması

Hayat arkadaşınızı buldunuz ve mutlu bir evliliğe adım attınız. Kısa bir süre sonra işler rayında gitmedi. Ekonomik sıkıntılar beraberinde bir çok sorunları getirdi. Desteğe en çok ihtiyacınız olduğu anda eşiniz size sırtını dönebilir. Yaşanan tüm olumsuzlukların faturasını size kesebilir.  Kendinizi bitkin ve çaresiz hissedebilirsiniz. Duvarlar üstünüze üstünüze gelir. Elinizi attığınız bütün dallar kırılmaya kurumaya başlar.

İyi günde kötü günde diye başlayan evlilik tekliflerine evet dediğimiz günleri ne çabuk unuttuk. İşler kötü gidebilir. Bu durumda eşler birbirine daha sıkı kenetlenmelidir. Suçlama ve yargılamalar çöküntüye uğramış tarafı daha da dibe çekecektir. Bu durumda kişinin morale desteğe ihtiyacı vardır. Kenetlenme olmadan ayağa kalkmak mümkün olmaz. Bu yüzden bu tip durumlarda eşlerin daha sağ duyulu ve anlayışlı olması gerekir.

Eşler birbirlerini her anlamda tamamlamalıdır. Birbirlerinin açığını arayıp yüzüne vurmak yerine açıklarını kapatmalıdır. Dış dünyaya ve insanlara karşı açıkları kapatmalı birbirlerini yüceltmelidir. Aile olmak, aynı evi paylaşmak, hayat arkadaşı olmak bunu gerektirir. Günümüzde eşler birbirlerinin kuyularını kazmaya başlıyor. Bir arkadaşı geldiği zaman maalesef anlatılmaması gereken tüm mahrem sırlar arkadaşlarla paylaşılıyor. Bir çok kadın arkadaşının dolduruşuna gelip eşine çemkirip ona dünyayı zindan edebiliyor. Eşler arasında yaşananlar kesinlikle üçüncü bir şahısa anlatılmaması gerekir. Aile sırlarına sadık kalınmalıdır. Birbirini tamamlamayan eşler birbirini yaralar. Bu anlamda kenetlenmek bir olmak gerekir.

Eşleri Kızdıran Davranışlar

İlişkilerin kopma noktasına gelmesinde temel neden eşlerin birbirini anlamadan birbirini kızdırmasından kaynaklanmaktadır. Eşinizi kızdırmak eşinizin sizden soğumasına aranıza ayılık rüzgarlarının girmesine neden olabilir. Bu anlamda yazı dizimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Eşleri kızdıran davranışları şu başlık altında inceleyebiliriz.

1-Yanlış Anlaşılmalar: Genelde bir çok kızdıran davranışlar yanlış anlaşılmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Yapılan eylemler maksadının dışında algılanıp farklı yorumlanabilir. Bu durumda mutlaka kendinizi karşı tarafa doğru biçimde ifade etmeniz gerekir. Bir yanlış anlaşılma varsa onu gidermeye çalışmalısınız. Eylemlerinizdeki asıl maksadı açık yüreklilikle ifade etmelisiniz. Yanlış anlaşılmaları gidermediğiniz sürece karşı tarafın size olumlu tutum geliştirmesini beklemeyin.

2-Beklentileri Yüksek tutmak: Her özel günde ona sürprizler yapıp mutlu ettiyseniz artık bütün özel günlerde karşı taraf beklenti içine girebilir. Çıtayı yükseltmişsiniz demektir artık bütün özel günlerde karşı taraf böyle beklenti içine girecektir. Es geçtiğiniz özel günü sizin değiştiğiniz söylenecek ve eskisi gibi romantik olmadığınız sonucuna varılacaktır.

3-Sevilmeyen davranışların sergilenmesi: eşinizi artık az buçuk tanıyor olmalısınız. Onu nelerin kızdırıp nelerin mutlu ettiğini zaman içinde öğrenmiş olmalısınız. Onu kızdıracak davranışlarda bulunmamalısınız. Onu mutlu etmek adına eylemlerinize dikkat etmeli aranızdaki büyülü elektriğin bozulmasına hiçbir şekilde izin vermemelisiniz. Anı yaşayıp mutlu olmaya bakmalısınız. Eşinizi mutlu edecek davranışlar sergilemeli onu toplum içinde yüceltecek eylem ve davranışlarda bulunmalısınız.

Eşler Birbirini Neden Anlamaz

Evliliklerin bitme nedeni eşlerin birbirini anlamamasından kaynaklanmaktadır. Güzel başlayan evlilikler neden daha sonra kabusla bitiyor.Eşler neden birbirini anlamaz hale geliyor? Yazı dizimizde bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Eşlerin birbirini anlamama nedeni şunlardır:

1- Eşler arasında sevgi ve saygı azaldığı zaman birbirlerini dinlemez hale gelirler. Düşünceler benmerkezci yapıya dönüşür. Empati devre dışı kalır. Kişi olayı kendi çerçevesinden değerlendirir.

2- Birbirini tanımadan evlenen çiftler aynı evde yaşamaya başlayınca artık birbirlerine tahammül edemez hale gelir. Eşlerini değiştirmek için amansız bir mücadele içine girer. Onu olduğu gibi kabul etmek yerine belirli bir kalıba koymak ister. Bunu yapamayınca artık karşı taraftan tiksinmeye başlar. Her eylemi hareketi batmaya başlar.

3- Eşler arasında kavga çıktığında genelde olaylara hep 3.kişiler müdahil olur. Düşüncelerinde hep birilerinin etkisi altında kalır. Karşı tarafa tepki verirken kendi duyguları ile değil yönlendirme ile hareket ederler. Gaza çabuk gelip kendilerini ispat etmek göstermek isterler. Bu anlamda karşı tarafı anlamaz ve anlamak istemez.

Hediye Alırken Nelere Dikkat Edilir

Hediye almak istiyorsunuz ama bir türlü ne alacağınıza karar veremediyseniz yazı dizimizi iyi okumanızı tavsiye ederim. Yazı dizimiz hediye almak isteyenlere yol göstermek için yazıldı. Hediye alırken şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

1- Hediye eşinize özel olmalı. Duygularınızı iyi ifade etmelidir. Eşsiz ve değerli olmalıdır.

2- Hediyeniz eşinizin daha önce almak isteyip de alamadığı bir şey olmalıdır. Böylece onun kalbine giden yolu açmış olursunuz.

3- Hediye eşinizin sürekli kullanabileceği türden olmalıdır. Bir köşede duracak anlamsız bir hediye olmalıdır.

4- Pahalı hediye almak geri tepebilir. Karşı taraf onu pahalı hediye ile etkisi altına almak istediğinizi anlayabilir ve rencide olabilir.

5- Hediye eşinizin yaşına cinsiyetine, zevklerine uygun olmalıdır. Eşinizin sevdiği bir renk olmalıdır. Yaşına uygun sürekli kullanabileceği ve ihtiyaç duyduğu bir hediye olmalıdır.

 

Hediyeler sadece özel günlerde değil sık sık anlamsız sıradan günlerde de alınmalıdır. Böylece aşkınızı sevginizi sürekli canlı ayakta tutabilirsiniz. Hediyeniz amacınıza hizmet etmeli sevdiğinizin kalbine gitmelidir.

Eşim Neden Terk Etti Beni

Mutlu bir evliliği acı bir sonla bitirip ben nerde hata yaptım diyenlerden misiniz? Bu yazı dizimizde eşlerin ayrılık kararı alma nedenlerini detaylı biçimde ele alacağız. Yazı dizimizde kendinizi bulacaksınız. Nerde hata yaptığınızı anlayacak bir daha aynı hatalara düşmeyeceğinizi umuyorum.

Eşlerin ayrılık kararı almalarının sebepleri şunlardır:

1-Evlilikte sevgi ve saygı ikilisinin tükenmiş olması: Evliliği sevgi ve saygı ayakta tutar. Bu ikili zamanla azalabilir. Eşler arasındaki sevgi bağının azalması ile birlikte birbirlerine artık saygı duymaz hale gelirler. Bazen tartışmalar hakaret boyutuna gidebilir. Tüm bu gelişmeler evliliğin köküne dinamit koyar.

2-Eşlerin birbirini iyi tanımaları: Bir çok evlilik eşlerin flört döneminde birbirlerini iyi tanımamalarından kaynaklanır. Flört döneminde toz pembe gözüken sevgiliniz evlendikten sonra aynı evi paylaşmaya başladıktan sonra artık size her hareketi batmaya başlar. Onu değiştirmek istersiniz. uzun bir süre bunun mücadelesini verirsiniz. Değişmeyeceğini anladığınız andan itibaren artık ondan soğumaya başlarsınız. Ya onu olduğu gibi kabul edeceksiniz yada ondan soğuyacaksınızdır.

3-Eşler arasında ilginin azalması: Flört dönemindeki sürprizler sona ermiştir. Artık eşinize eskisi gibi güzellikler yapmaz belli iş temposunda hayatınıza devam edersiniz. Aşkı ilgi ve alaka ayakta tutar. Sizin bu ilgisiz tavırlarınız zamanla onda kendini sevgi eksikliği olarak gösterir. O yüzden ilginizi her zaman canlı tutmalısınız. İlgisiz kaldığınızı anladığı an artık onu sevmediğinizi düşünmediğinizi düşünmeye başlar.

Eşim Neden Mutlu Değil

Güzel başlayan evlilikler maalesef güzel sonuçlanmıyor. Bugün birçok çift aynı evi paylaşmasına rağmen mutsuz bir hayat sürmektedir. Güzel başlayan evliliklere neler oluyor da birden her şey tersine dönüyor. Bu yazı dizimizde bu noktalara değineceğiz. Yazı dizimizden keyif alarak bilgi sahibi olmanızı temenni ediyorum.

Eşiniz neden mutlu değil? Bu sorunun cevabını arayarak çözüme ulaşabilirsiniz. Eşinizi mutsuz eden durumlar nelerdir? Bu durumlarda sizin payınız nedir? Eşiniz neler istiyor sizden neler bekliyor? Hangi ihtiyaçlarına cevap veremediniz? Onun sevdiği ve sevmediği şeyler nelerdir? Ona gerçekten sevgi ve saygı duyuyor musunuz?  Onun tercihlerine saygı duyuyor musunuz? Ona tercih yapma şansı veriyor musunuz? Gibisinden onlarca soruya cevap bulmadan eşinizi mutlu etmeniz mümkün değildir.

Eşinizi mutlu etmek için onu anlamaya çalışın. Onun tercihlerine ve isteklerine saygı duymalısınız. İstek ve arzularına cevap vermeye çalışın. Özel günlerde onu hatırlayıp onure edecek davranışlarda bulunmalısınız. Toplum içinde eşinizi yüceltmelisiniz. Ona değerli ve kıymetli olduğunu hissettirmelisiniz. Sizi eş olarak ne kadar doğru bir seçimde bulunduğunu davranışlarınızla ispat etmelisiniz. Söylenmek yerine onu anlamaya ve kendinizi iyi ifade etmeye çalışmalısınız. Bütün çatışmaların ve anlaşmazlıkların iletişim eksikliğinden kaynaklandığını unutmayın. Onun yanında olmaktan ne kadar mutlu olduğunuzu ona hissettirin. O da sizinle vakit geçirmek için can atmalı. Tüm bunlar sağlanmadan eşinizi mutlu etmeniz mümkün değildir.

Eşim Beni Ne Kadar Seviyor

Son günlerin en popüler sorularından birisi eşim beni ne kadar seviyor sorusudur. Bu sorunun cevabını merak etmeyen yoktur. Bu soruya cevap alabilmenin yollarını bu yazı dizimizde anlatacağız. Böylece siz de eşinizin sizi ne kadar sevdiğini anlamış olacaksınız.

Eşiniz sizi seviyor mu seviyorsa ne kadar seviyor: Bunu anlamak için şu noktaları gözden geçirmelisiniz.

1- Sizin için özel ve anlamlı günleri eşiniz hatırlıyor ve bu günler de onun için özel ve anlamlıysa eşiniz sizi seviyor demektir. Bu günlerde size hediye alıp sürprizler yapıyorsa eşiniz bulunmaz bir eştir. Sevgisinin boyutunu ve büyüklüğünü hesaplayamayız belki ama ortada bir gerçek var eşiniz sizi seviyordur.

2- Fikirlerinizi önemsiyor ve dikkate alıyorsa eşiniz sizi seviyor demektir. Ne düşündüğünüzü merak edip bunu sürekli öğrenme çabasına giriyorsa sevgisi tam demektir.

3- Önemli kararlar alırken size de haber verip fikrinizi de alıp kararları ortak alıyorsanız eşiniz sizi seviyor demektir.

4-Aranızda güven eksikliği yoksa gözü kapalı size güveniyorsa eşiniz sizi seviyor demektir.

 

Eşim Bana Güvenmiyor

Mutlu başlayan evliliklerin son bulmasında güven duygusunun yeri ve önemi büyüktür. Evliliği ayakta tutan 3 değer vardır. Bunlar sevgi, saygı ve güven duygusudur. Bu 3 değerden birisi sarsıldığı zaman o evliliklerde tehlike çanları çalmaya başlar. Bir değe diğer değerin yok olmasına neden olur. Sevginin olmadığı yerde saygı olmaz. Güvenin olmadığı yerde sevgi de olmaz.

 

Bugün eşler arasında güven önemli bir sorun haline gelmiştir. Birçok insan eşine güvenmez. Güvensizliğini de kıskançlık maskesi altında kendini sergiler. Eşlerin telefonlarının karıştırılması, şu saatte kiminleydin, bana yalan mı söylüyorsun gibi sözler ve davranışlar eşimize olan güvensizliğimizin göstergesidir. Kendini göz hapsinde hisseden eşler bu durumdan oldukça rahatsız olur. Her davranışlarını sağlam ve tutarlı atmaya çalışırlar. Sürekli kendini hesap vermek zorunda hisseden kişilerde gerginlikler başlar.

 

Eşinize karşı samimi ve dürüst olmanız aranızdaki bu güvensizlik duygusunu ortadan kaldıracaktır. Yalan söylediğinizi hissettiği an size olan güven duygusu sarsılacaktır. O yüzden dünya yansa eşinize karşı dürüst olun ve doğruyu söyleyin. O üzülmesin diye sakladığınız şeyler ileride ortaya çıktığı zaman iki kat üzüleceğini unutmayın. Gördüğünüze duyduğunuza inanmak ve eşinizi yargılamak yerine bu konuda eşinize güvendiğinizi söyleyerek ondan durumu izah etmesini bekleyin. Bazen hiçbir şey göründüğü gibi sandığımız gibi olmuyor. Güven ruh gibidir, tek ettiği bedene bir daha gelmez. Bu yüzden bu duyguya sahip olun. Sizi terk etmesine izin vermeyin.

Eş Nasıl Kıskandırılır

Eş Nasıl KıskandırılırAşkı ayakta tutan en önemli duygulardan birisi kıskançlıktır. Kişi sevdiğini kıskanır. Onu birisiyle görmeye tahammül edemez. Bir çok ayrılık kıskançlık duygusunun ölçüsünün fazla kaçırılmasından dolayı yaşanır. Bir çok ayrılıkta kişilerin eşlerini kıskanmamasından kaynaklanır.

Eşinizi kıskandırmak mı istiyorsunuz? Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yazı dizimizi dikkatle okuyun. Problemlerinize çözüm üretecek bir yazı dizisi hazırladık.

Eşinizi kıskandırmanın yolları şunlardır:

1- Eski bir arkadaşınızla görüştüğünüzü eşinize söyleyin. Bunu söylerken eşinizin göz bebeklerinin içine bakın. Onun tepkileri size kıskanıp kıskanmadığını söyleyecektir.

2- Film izlerken filmin yakışıklı kahramanını çok beğendiğinizi söyleyin.  Baş kahramanı övün ve ne kadar yakışıklı ve karizmatik olduğunu söyleyin. Eşiniz mutlaka karşı tarafın eksik yönlerini söyleyerek kıskandığını size gösterecektir.

3- Eşinizle tanışmadığınız dönemde çocuklukta yaşadığınız bir arkadaşlık durumunu anlatıp eşinizin nabzını ölçebilirsiniz. Bunu yaparken eşinizi kırmamaya onun gözünde onu aldatmış olmamaya dikkat edin.

Eşinizi kıskandırayım derken eşinizle aranızın açılmamasına dikkat etmelisiniz. Kıskandırma yaparken onun güven duygusunu zedelemeyin. Saygınızı ve sevginizi kaybetmeyin.