Aylık arşivler: Haziran 2018

Yaşlanma Hızınızı Yavaşlatın

Ömür akıp geçiyor ve her geçen gün yaşlanıyoruz. Zaman geçtikçe görüntümüz de değişmeye başlıyor. İnsanlar görüntülerini kabullenmekte oldukça zorlanır hale geldi. Özellikle yaşlıkla birlikte göz altında belirginleşen çizgiler yaşlanmanın en önemli belirtisidir.

Peki insan yaşlandığını nasıl hisseder? Yaşlandığımızın belirtileri şunlardır:
1- Egzersizlere karşı isteksiz hissetmek
2- Düzenli egzersizler yapmanıza rağmen hala kilo alıyorsanız
3- Gün sonunda kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız
4- Cildinizde kırışıklık ve sarkmalar oluşmaya başladıysa
5- Cinsel isteğiniz azalmış hatta durma noktasına gelmişse
yaşlanma süreciniz başlamış demektir.

Peki yaşlanma etkilerini geciktirmek mümkün mü? Şu tavsiyelerle bunu sağlayabilirsiniz:
1- Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.
2- Günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz.
3- Düzenli egzersizler yapın
4- Östrojen içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın.
5- Düzenli ve dengeli beslenmeye çalışın
6- Doğal beslenin katkı maddeli ürünlerden uzak durun.
7- Uyku düzenini sağlayın ve en az 8 saat uyumaya çalışın.
8- Vücut kilo dengenizi koruyun.

Yaşlanmayı geciktiren besin gurupları şunlardır:
1- E ve C vitamini içeren besinler tüketin. Çilek, limon, portakal, zeytin yağı, balık, yeşil çay, domates, kiraz, üzüm ve karpuzu bol tüketin.
2- Bol sebze ve meyve tüketin.
3- Soya ürünleri bol protein içerir. Doymuş yağ oranı azdır. Kolesterol içermez.
4- Kuru baklagiller tüketin.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?Kan basıncının artmasına yada azalmasına tansiyon adı verilir. Kalp kasıldığında belli miktar kanı atardamara pompalar. Bu sırada kan basıncı yükselir. Basıncın yükselmesine büyük tansiyon denir.
Kalbin ilk kasıldığında iki kasılış arasında geçen zamanda kan basıncı minimum düzeye düşer. Buna da küçük tansiyon adı verilir.

Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark nabız durumunu gösterir. Tansiyon yaşa ve bünyeye ve tansiyonun ölçüldüğü duruma göre farklılık gösterebilir. Normal tansiyon 12 ye 8 olarak kabul edilir. Yüksek tansiyon için alt limit 14 e 9 olarak kabul edilir. Tansiyon durumunuz bu değerlerin üstünde devam ediyorsa tansiyon şikayetiyle doktora başvurabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nedir?
Tansiyonun kişinin yaşına göre normal değerin üstünde çıkması durumudur. Büyük tansiyonun 14 küçük tansiyonun ise 9 üzerine çıkması durumudur. Kesin tanı için mutlaka doktora görünmelisiniz.

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir?
Bir çok hastalık tansiyonun yükselmesine neden olur. Böbrek hastalıkları, damar sertliği, kan hücrelerinin çoğalması, şişmanlık, iç salgı bezleri hastalıklarda kan basıncının artmasına neden olur. Alkol sigara kullanımı ve şeker hastalığı tansiyonu yükseltir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?
Yorgunluk, sinir, çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk ve baş ağrısı hastalığın belirtileridir.

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?
Alkol ve sigaradan uzak durarak ve aşırı sıvı tüketerek önlem alabilirsiniz. Tedavi yüksek tansiyona neden olan nedene göre yapılır.

Sinir Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Sinir Hastalıkları ve Tedavi YöntemleriBeyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ve çevre sinirleri sinir sistemini oluşturur. Bu alanlarda meydana gelen sorunlar sinir hastalıklarını meydana getirir. Sinir sisteminde meydana gelebilecek bir rahatsızlık bütün vücudu etkileyeceği için dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Sinir hastalıkları kalıtsal olabileceği gibi darbe, zehirlenme ve iltihaplanmalar sonucunda oluşabilir.

Sinir hastalıklarının belirtileri kişiye ve duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kişinin yapısı, psikolojik savunma mekanizması çok önemlidir. Psikotik ve nörotik olarak kendini gösteren sinir hastalıkları fobi, anksiyete, çarpıntı, aşırı duyarlılık gibi durumlarda ortaya çıkar. Sinir hastalarında histerik olanlar görülür. Uyuşma, bayılma, karıncalanma, hafıza kaybı gibi durumlar oluşabilir. Psikotik özellikte olanlarda düşünce bozukluğu, konuşmada sorunlar yaşama, hezeyanlar görme, gerçeklik duygusunu kaybetme gibi durumlar yaşanır. Sinir hastalıkları meydana gelmeden önce kişide önce belirtileri görülmeye başlanır. Buna dayanarak kişinin psikolojik tedavisi yapılırken geçmiş yaşantısı sorgulanarak tedaviye başlanır.

Mide Kanseri ve Tedavisi

Mide Kanseri ve TedavisiMidede ortaya çıkan kötü huylu tümör mide kanserine neden olur. Beslenme alışkanlıkları, genetik yakınlık ve çevresel faktörler mide kanserini hızlandırır. Mide kanseri kalıtsal olabilir. Ailesinde daha önce mide kanseri olan kişilerin mide kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Mide kanseri A kan gurubundan kişilerde, erkeklerde ve 50 yaş üzerindeki yaşlılarda görülme olasılığı yüksektir.

Mide kanserinin en belirgin belirtisi karın ve mide çevresinde hissedilen derin ağrılardır. İştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık ve kusma diğer belirtileridir. Midenin yemek borusu kısmında oluşan tümörler kişinin yutkunma güçlüğü çekmesine neden olur. İlerleyen zamanlarda kişide mide kanaması ve mide delinmesi durumları ortaya çıkabilir.

Mide kanserinde erken teşhis tedavide başarı oranını arttırır. Mide kanseri teşhisi konulan kişi vakit kaybetmeden ameliyata alınır. İlaç ve ışın tedavisi ile mide kanserinde sonuç elde edilebilir. Mide kanseri olan kişi yeterli ve dengeli beslenmelidir. Bol taze sebze ve meyve tüketmelidir. Konserve gibi dondurulmuş ve bekletilmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Alkol ve sigaradan da kesinlikle uzak kalmalıdır.

Yiyerek Kilo Vermek

Zayıflamak insanoğlu için hep bir zülüm hep bir sıkıntı olmuştur. Ne yaparsanız yapın kilo veremiyor musunuz? Kilo vermek istiyor ama yemenizden içmenizden kısmak istemiyor musunuz? Yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Yazı dizimiz sizin için hazırlandı. Yiyerek kilo vermek isteyenler dikkatle yazı dizimizi okusun. Yiyerek size kilo verdirecek besin gurupları şunlardır:
1- Kuruyemiş: Yüksek kalori içeren besin guruplarıdır. O yüzden çok kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Diyet uzmanları bir miktar kuruyemişin diyet listesinde yer alması gerektiği konusunda hem fikir olmuşlardır. Kuruyemişlerden özellikle badem ve ceviz içerdiği alfa linolenik asit yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Günde 10-15 adet ceviz badem karışımı tüketmelisiniz.
2- Yumurta: Lezzetli ve doyurucu bir besindir. Kahvaltıda yumurta bütün diyetisyenlerin öneri listesinde yer alır. Yumurtalar protein deposudur. Sindirilmesi zaman alır. Sindiriminin uzun sürmesi kişiye tokluk hissi verir. Bu durum kişinin aşırı beslenmesine engel olur.
3- Yoğurt: Süt ürünleri diyetisyenlerin uzak durmanız gereken ürünler gurubunda yer alsa da aynı şeyi yoğurt için söylemek doğru olmaz. Günde 2 porsiyon yoğurt kilo kaybına yardımcı olur. Yoğurt içerdiği yoğun kalsiyumla yağ yakmanıza büyük destek olacaktır.
4- Balık: Omega 3 bakımından zengin olan balık hafif olması bakımından oldukça besleyici bir gıdadır. Diyetisyenler mutlaka balık tüketilmesi gerektiğini söyler. Omega 3 asitleri insülin hassaslığını arttırıp kas kütlelerinin artmasına neden olur. Kas kütlelerinizin artması yağ yakım sürecinizi hızlandırır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

Hızlı Kilo Verdiren DiyetlerKilo verme sorunu son zamanlarda insanların en büyük sorunlarından birisi haline geldi. Mantar gibi çoğalan kilo verme yöntemleri tehlike ve ölüm saçmaya devam ediyor. Hızlı kilo vermek isteyenler internetten ve sağdan soldan duydukları bilgi kirliliğine kapılıp sağlıklarını tehlikeye atmaya başladılar. Özellikle düğünler toplantılar gibi önemli davetlerde kilomuzu çok önemser, aşırı kilolarımızdan dolayı utanç duyabiliriz.

En hızlı kilo verdiren diyet olarak 2 günlük şok diyet uygulamasını uygulayabilirsiniz. Bu diyeti uzun süre kullanmak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu diyet tek başına bir anlam ifade etmez kesinlikle spor ve egzersizle desteklenmesi gerekir. Bu diyetle 2-3 kilo vermeniz mümkündür. İlk gün kahvaltınıza mevsim meyvesi koyun. Öğlen yemeklerinde 1 porsiyon sebze yemeğinin yanında yoğurt ve salata tüketin. Ara öğün yapmanız tavsiye edilmez. İkindi vaktinde 1 tane meyve yiyebilirsiniz. Akşam 1 porsiyon et yemeği tüketerek vücudun protein ihtiyacını karşılayın. Akşam yemeğinden belli bir sür sonra meyve tüketebilirsiniz.

En popüler diyetlerden birisi de 3 günde 5 kilo diyetidir. Bu diyette 100 gr peynir 1 dilim ekmek ve şekersiz çay ile kahvaltıya başlanır. Ara öğünde yoğurt ve meyve tüketilmelidir. Öğle yemeğinde 1 porsiyon sebze yemeği ve hayvansal gıda ve salata tüketilir. Akşam yemeğinde 1 kase çorbanın yanında yarım porsiyon makarna ve salata tüketmelisiniz. Gece yatmadan önce yarım porsiyon yoğurtla günlük beslenmenizi tamamlamalısınız.

Panik Atak Nedir?

Panik atak endişe nöbeti olarak bilinir. Psikiyatrik bozukluklar ile fiziksel rahatsızlık durumlarında ortaya çıkar. Günlük yaşamda yaşanan kaygı ve endişeler panik ataklara neden olur. Kaygılar,korkular beyin altına yerleşir ve nöbetler halinde ortaya çıkar. Önemsenmeyen panik atak kişinin ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. 18 ile 40 yaş arası herkeste görülebilir. Panik atak nöbeti 5 ile 45 dakika arası sürebilir.

Panik Atak Sebepleri Nelerdir?
1- Kaygı bozukluğu
2- Depresyonlar
3- Saplantılı durumlar
4- Sosyal fobiler
5- Uyuşturucu madde kullanımı
6- Stres bozuklukları
7- Şizofren
8- Hastalık hastası olma
9-Kapalı ve kalabalık ortam korkusu
10- Bağımlı olmak
11- Anemi

Panik Atağın Tedavisi Nasıl Yapılır?
Panik atak yaşandığında kişinin oturup atağın geçmesini beklemesi gerekir. Kişi atak sırasında kendini rahatlatıcı sözler söylemelidir. Korku ve üzüntü durumlarından uzak durulmalıdır. Alkol ve sigaradan uzak kalmalıdır. Kişiye kendini rahatlatacak egzersiz hareketleri öğretilmelidir. Tedavi atağın kaynağına göre yapılır.

Mide Sarkması ve Tedavisi

Mide Sarkması ve Tedavisiİnsan vücudunun en önemli organlarından birisi hiç kuşkusuz midemizdir.Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için beslenmemiz gerekir. Besinlerin enerjiye dönüştürüldüğü merkez midemizdir. Hayati önem taşıyan midemizin sağlığına oldukça dikkat etmeliyiz.

Midede haddinden fazla gaz ve ağrının olması durumunda mide sarkması görülür. Kişide büyük iştahsızlık görülür. Mide kaslarının zayıflaması sonunda midenin bulunduğu yerden aşağı sarkması durumudur. Hasta mide ağrısından şikayet eder.

Mide sarkmasında ilk tedavi midedeki gaz ve asit fazlalığı tedavi edilmelidir. Gaz ve asit giderici ilaçlar uzman doktorlar tarafından reçete ile verilir. Sık sık yemek yemek mide sarkmasını arttırır. Bu anlamda yemekleri belirli saatlerde düzenli olarak ayarlamamız gerekir.

Mide sarkması için 4 bardak suya 2 avuç kepek ekmekle 1 avuç beyaz kil konulup lapa haline gelinceye kadar kaynatılır. Karışım temiz bir bez içine konup midenin üstüne konur. Bu işlem yatmadan önce her gün yarım saat öncesi konur. Mide sarkmasının önüne bu tavsiye ile geçebilirsiniz.

Kuduz ve Tedavisi

Kuduz hayvan ısırması ve hayvanın salyasının insan vücuduna kanına karışması ile ortaya çıkan öldürücü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde Rabies veya Hydrophobia olarak adlandırılır.

Kuduz virüsü vücuda girince sinir sistemine yerleşir. Kısa sürede beyine kadar gelen bu virüs beyinde iltihaplanma yapar. Bu iltihaplanma 7 ile 60 gün arasında oluşur. Bu yüzden kuduz aşısının mutlaka bu süre içinde yapılması gerekir. Kuduz belirtileri ortaya çıktıktan sonra yapılan aşının ve serumun bir önemi yoktur. Bu yüzden kuduzda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Kuduz belirtisi olarak yorgunluk, durgunluk, sinir bozukluğu, kalpte sıkışma, baş ağrısı görülür. Hasta yerinde duramaz ve büyük sıkıntılar yaşar. Boğaz ve solunum yollarında kramplar görülür. Kişi bu dönemde sudan korkamaya başlar. Kuduz şüphesi olan hayvan ısırılan yere bol kan akıtır. Bu bölge oksijenli suyla yıkanıp tentürdiyot sürülmelidir. Kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp kuduz aşısı olmalıdır. Hastalık ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden hastalık ciddiye alınmalı erken teşhis edilmelidir.

Kemik Yumuşaması Nedir?

Raşitizm hastalığı halk arasında kemik yumuşaması olarak bilinir. Vücudun D vitamin eksikliğinde görülen bu rahatsızlık daha çok çocuklarda görülür. Bağırsaklarda kalsiyum vefosfor gibi minerallerin emilmesine ciddi katkı sağlayan D vitamin eksikliği bu emilmenin tamamlanmasını engeller. Erken teşhis tedavide önemli yer tutar. Kalıtsal nedenlerden de kaynaklanan raşitizm tedavisinde ilaç kullanmak gerekir.

Kemik Yumuşamasının Sebepleri Nelerdir?
Gıdalar yolu ile aldığınız D vitamini eksikliğinde kemik yumuşaması görülür. Uzun süre güneş görmeyen kişilerde kemik yumuşaması görülür. D vitamini zengin besinler tüketmeliyiz. Bu anlamda balık yağı yumurta tüketilmesi tavsiye edilir.

D Vitamin Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?
1- Çölyak
2- İltihabi bağırsak hastalıkları
3- Böbrek hastalıklarından bazıları
4- Kemik yumuşaması belirtileri arasında;
5- Büyümede gecikme ya da gerileme olması
6- Omurga, kalça ve bacak ağrıları
7- Kaslarda zayıflık
8- Bacaklarda eğrilik
9- El ve ayak bileklerinin zayıflaması
10- Göğüs kemiğinde çıkıntı

Kemik Yumuşaması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
D vitamini yönünden zengin besinler tüketmek.
Sık sık güneşlenmek
Dengeli ve düzenli beslenmek