Ağız Yarası Nedir?

Ağız yaraları kabarcık, ülser ve iltihap gibi durumlarda kendini gösterir. Ağız yaraları genellikle kişide ağrılar yapar. Yaralar sarı ve beyaz renklidir. Ağız yaraları bayanlarda daha sık görülür. Uygun tedavi ile ağız yaralarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ağızda bulunan candida albicans mantarları ağız yaralarına neden olur.

Ağız Yaralarının Sebepleri Nelerdir?

Ağız yarasında en büyük etken virüslerdir. En meşhur virüs Herpes simplex virüsüdür. Bakterilerin neden olduğu ağız yaraları diş etlerinde iltihaplar oluşturur.  Ağzın darbe alması sonucu darbeye bağlı yaralar oluşabilir. Sigara ve tütün kullanmaya bağlı olarak ağız yaraları görülebilir. Kanser tedavi ilaçları ve kanser tedavi yöntemleri ağız yaralarına neden olabilir. X ray ışınları da ağız yarasına neden olur. Bağırsak iltihabı, çölyak hastalığı, Behçet hastalığına bağlı olarak ağız yaraları görülebilir.

Ağız Yarasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız yarasına neden olan hastalık teşhis edilip tedavi edilmelidir. Ağız yaraları 14 gün içinde kendiliğinden geçer. Ağız yarasında ilaç tedavisi uygulanabilir. Jeller, spreyler, iyot içecekler gargara olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir