Aile İçi Çatışmalar

Mutlu başlayan evlilikler zamanla bozulup aile içi çatışmalara sahne olabiliyor. Aile içi çatışmalardan en çok etkilenenler hiç kuşkusuz ailenin en küçük bireyleri yani çocuklardır. Anne ve babanın kavgasına şahit olan çocuklarımızın ruhunda fırtınalar kopuyor.  Her çatışma döneminde çocuklar ileride esecek olan ayrılık rüzgarını derinden hissediyor. Çocukların ruhunda derin yaralar ve şoklar yaratan aile içi çatışmalar çocukların benlik bütünlüğünü sağlamada zorlanmasına neden oluyor.

Bir eğitimci olarak aile içi çatışmalar sonucu parçalanmış aile çocuklarını görüyorum. Her okuma metninde geçen anne ve baba kavramları onların ruhunda nasıl bir yara bıraktığına şahit oluyorum. Çocukların bu kavramlar karşısında gözlerinin dolduğunu ciddi anne ve baba özlemi çektiğini görüyorum. Mutlu aile tablosu gördüklerinde sahip olamadıkları bu tablo karşısında acıları daha da derinleşiyor.

Aile içi çatışmalarda aile bireylerinin birbirine olan sevgi ve saygısı bitme noktasına varmıştır. Anne ve baba birbirlerine hakaret dolu sözler ederken örnek oldukları çocukları da okulda sevmedikleri arkadaşlarına aynı tavır ve sözleri kullanıyorlar. Çocuklar evin aynasıdır. Evde kopan fırtınalar okula ve diğer sosyal yaşamlarına da yansıyor.Aile içi çatışmalarda çocuklarımızı minimum zarar görecek şekilde korumalıyız.

Aile bireyleri çocukların yanında tartışmaya girmemelidir. Birbirlerine olan sevgi ve saygısını çocukların yanında bozmamalıdır. Çocukların anne ve babalarını örnek aldığı bu dönemde yapılan her olumsuzluk çocukların davranışlarına yansıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir