Aşk Evliliği Mi Mantık Evliliği Mi

Evlilik kararı alırken kişilerin kendine en sık sorduğu sorulardan birisi evliliğin aşk evliliği mi mantık evliliği mi olmalı sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte duruma ve şartlara göre değişmekte olduğunu açık yüreklilikle söylemeliyim.

Mutluluğun aşk evliliğinde olduğunu söyleyenler var. Aynı evde uzun yıllar yaşayacağınız eşinizle mantık olarak uyuşmazsanız aşkınız ilişkinizi uzun süre taşımayabilir. Yıllar geçtikçe aşk duygusunun ortadan kalktığını üzülerek söylemek zorundayım. Bu anlamda sadece kalbinizin sesini dinlemek ilerleyen yıllarda mutsuz bir yaşam sürmenize neden olabilir. Mantıktan kastımız karşı tarafın ekonomik olarak zengin olması değildir. Bu sözcük iyi anlaşılmalıdır. Sizi mutlu edebilecek kültürel ekonomik ve sosyal olarak size yakın özellikte birisi ile hayatınızı birleştirmek olarak algılanmalıdır.

Evliliklerde aşk ve mantık bir arada aranması daha doğrudur. İki unsuru birbirinden ayırmak doğru değildir. Kalbinizin atmadığı birisini de sırf mantıken size uygun diye eş olarak kabul etmeniz doğru değildir. Onun yanında kendinizi dünyanın en mutlu insanı hissetmiyor heyecanlanmıyorsanız onunla olmanızın bir anlamı yoktur. Sahip olduğu zenginlik ve kültür seviyesi aşkınızı canlı tutmayacaktır. Aşkı canlı tutan heyecan ve tutkulardır. Aradığınız kişinin o olduğuna emin olmanızın tek yolu onun sizi heyecanlandırmasıdır. Onunla olmak size mutluluk vermelidir. Duygularınızdan emin olmalı mantığınızla sağlıklı düşünüp en doğru seçimi yapmalısınız. Yoksa payınıza düşen sadece pişmanlık olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir