Ayrılığın Çocuk Yaşamına Etkisi

Ayrılığın Çocuk Yaşamına EtkisiMutlu bir evlilik sonucu iyi bir yuva kurdunuz. Mutlu mesut yaşam sürerken birden ayrılık rüzgârı esmeye başladı. Eşinizle ayrılmaya karar verdiniz. Ortada paylaşılmayı bekleyen bir mal ve çocuklar var. Mal kolayca paylaşılır da ya çocukların durumu ne olacak.

Ayrılık sonrası ailelerde en çok çocuklar olumsuz etkilenmektedir. Ayrılık sonrası birçok çocuk psikolojik olarak çöküntüye girmektedir. Anne ve babanın ayrılması ile çocuklarda anne ve baba sevgisi konusunda kaygılar yaşamaya başlıyor. Anne ve babasını bir arada görmek isteyen çocuk bu duygusu karşılanmadığı için geleceğe olan bakış açısı değişmektedir. Karamsar ve içine kapanık bir yapıya bürünür.

Ayrılık sonrası çiftler özellikle birbirleri kötülemeleri sonucunda çocukların anne ve babaya olan sevgi ve saygısında azalmalar görülür. Özellikle çocuklar hayatlarındaki olumsuzlukların faturasını anne ve babaya kesmektedir. Seri katiller psikopatlar ve diğer toplumu bozan gurupların yapısına baktığınızda genelde parçalanmış ailelerin çocukları olduğu görülmektedir. Sevgi ihtiyacı giderilmeyen çocuklar bu ihtiyacı karşılamak için toplumda tehlikeli guruplara dâhil olurlar. Kendilerini ispat etmek için bu guruplarda değişik eylemlere katılabilirler.

Sevgi eksikliği çocuğun ruhunda derin yaralar açabilir. O yüzden anne ve babalar ayrılık kararı alırken çok dikkatli olmalıdır. Bu durumun çocuklarında derin yaralar açacağını bilmelisiniz. Bu durumdan en az nasıl etkilenir diye düşünüp ona göre adımlar atmalısınız. Gerekirse uzmandan destek almalısınız.