İshal ve Tedavi Yöntemleri

Sık tuvalete gitmek, dışkının normal katılıktan daha sulu ve yumuşak olması, sümüklü kanlı ve yağlı dışkı çıkarmak halk arasında ishal olarak bilinir.

İshal olan kişide ağrılar meydana gelir. Bulantı ve kusma durumları ortaya çıkar. İshal olan kişinin vücudu ciddi su ve mineral kaybeder. İshal özellikle yaz mevsiminde görülür. İshal çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. O yüzden mutlaka dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Çocuk ölümlerinin bir sebebi de çocuklarda görülen ishaldir. İshal daha çok 0-5 yaş çocuklarda sık görülür.

İshala bakteri, virüs ve parazitler neden olur. Antibiyotik kullanımı da yan etki olarak kişide ishale neden olur. Yiyeceklerin bozuk olması ishali hızlandırır. Üşütme, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kal yetmezliği, karaciğer yetmezliği, gibi hastalıklar sonucunda da kişide ishal görülebilir.

İshal tedavisinde en önemli ilke vücudun kaybettiği su dengesini yeniden sağlamaktır. Bu yüzden bol sıvı tüketilmesi gerekir. İshal olan bebekler sık sık emzirilmelidir. Ors çözeltisi ile vücudun su ve mineral kaybı telafi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir