Kuduz ve Tedavisi

Kuduz hayvan ısırması ve hayvanın salyasının insan vücuduna kanına karışması ile ortaya çıkan öldürücü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde Rabies veya Hydrophobia olarak adlandırılır.

Kuduz virüsü vücuda girince sinir sistemine yerleşir. Kısa sürede beyine kadar gelen bu virüs beyinde iltihaplanma yapar. Bu iltihaplanma 7 ile 60 gün arasında oluşur. Bu yüzden kuduz aşısının mutlaka bu süre içinde yapılması gerekir. Kuduz belirtileri ortaya çıktıktan sonra yapılan aşının ve serumun bir önemi yoktur. Bu yüzden kuduzda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Kuduz belirtisi olarak yorgunluk, durgunluk, sinir bozukluğu, kalpte sıkışma, baş ağrısı görülür. Hasta yerinde duramaz ve büyük sıkıntılar yaşar. Boğaz ve solunum yollarında kramplar görülür. Kişi bu dönemde sudan korkamaya başlar. Kuduz şüphesi olan hayvan ısırılan yere bol kan akıtır. Bu bölge oksijenli suyla yıkanıp tentürdiyot sürülmelidir. Kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp kuduz aşısı olmalıdır. Hastalık ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden hastalık ciddiye alınmalı erken teşhis edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir