Mide Kanseri ve Tedavisi

Mide Kanseri ve TedavisiMidede ortaya çıkan kötü huylu tümör mide kanserine neden olur. Beslenme alışkanlıkları, genetik yakınlık ve çevresel faktörler mide kanserini hızlandırır. Mide kanseri kalıtsal olabilir. Ailesinde daha önce mide kanseri olan kişilerin mide kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Mide kanseri A kan gurubundan kişilerde, erkeklerde ve 50 yaş üzerindeki yaşlılarda görülme olasılığı yüksektir.

Mide kanserinin en belirgin belirtisi karın ve mide çevresinde hissedilen derin ağrılardır. İştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık ve kusma diğer belirtileridir. Midenin yemek borusu kısmında oluşan tümörler kişinin yutkunma güçlüğü çekmesine neden olur. İlerleyen zamanlarda kişide mide kanaması ve mide delinmesi durumları ortaya çıkabilir.

Mide kanserinde erken teşhis tedavide başarı oranını arttırır. Mide kanseri teşhisi konulan kişi vakit kaybetmeden ameliyata alınır. İlaç ve ışın tedavisi ile mide kanserinde sonuç elde edilebilir. Mide kanseri olan kişi yeterli ve dengeli beslenmelidir. Bol taze sebze ve meyve tüketmelidir. Konserve gibi dondurulmuş ve bekletilmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Alkol ve sigaradan da kesinlikle uzak kalmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir