Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?Kan basıncının artmasına yada azalmasına tansiyon adı verilir. Kalp kasıldığında belli miktar kanı atardamara pompalar. Bu sırada kan basıncı yükselir. Basıncın yükselmesine büyük tansiyon denir.
Kalbin ilk kasıldığında iki kasılış arasında geçen zamanda kan basıncı minimum düzeye düşer. Buna da küçük tansiyon adı verilir.

Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark nabız durumunu gösterir. Tansiyon yaşa ve bünyeye ve tansiyonun ölçüldüğü duruma göre farklılık gösterebilir. Normal tansiyon 12 ye 8 olarak kabul edilir. Yüksek tansiyon için alt limit 14 e 9 olarak kabul edilir. Tansiyon durumunuz bu değerlerin üstünde devam ediyorsa tansiyon şikayetiyle doktora başvurabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nedir?
Tansiyonun kişinin yaşına göre normal değerin üstünde çıkması durumudur. Büyük tansiyonun 14 küçük tansiyonun ise 9 üzerine çıkması durumudur. Kesin tanı için mutlaka doktora görünmelisiniz.

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir?
Bir çok hastalık tansiyonun yükselmesine neden olur. Böbrek hastalıkları, damar sertliği, kan hücrelerinin çoğalması, şişmanlık, iç salgı bezleri hastalıklarda kan basıncının artmasına neden olur. Alkol sigara kullanımı ve şeker hastalığı tansiyonu yükseltir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?
Yorgunluk, sinir, çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk ve baş ağrısı hastalığın belirtileridir.

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?
Alkol ve sigaradan uzak durarak ve aşırı sıvı tüketerek önlem alabilirsiniz. Tedavi yüksek tansiyona neden olan nedene göre yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir